Monday, August 26, 2013

eFestival of Words Winners: THREE for My Books!!!

On Sunday the Winners in the 2013 eFestival of Words were announced and I'm thrilled to report that I had 3 winners. Many thanks to Julie Dawson of Bards & Sages Publishing for organizing this fun event!


Format-Specific Awards_______________________

Best Anthology
Winner: Dark Light edited by S.J. Davis
Runner Up: Romance in the Rain (Six Seattle Novellas) by Kristine Cayne, Charlotte Russell, Marianne Stillings, Dawn Kravagna, Sherri Shaw, Clare Tisdale

Best Audiobook (Awarded to the Narrator)
Winner: BADWATER by Toni Dwiggins (Narrator: Christine Padovan)
Runner Up: I, Zombie by Hugh Howey (Narrator: Paula Christensen, et all)

Best Digital Magazine, Journal, or ezine
Winner: Front Row Lit
Runner Up: Dark Moon Digest


Best Graphic Novel/Illustrated Novel
Winner: The Stereotypical Freaks by Howard Shapiro
Runner Up: The Prince’s Day Out by Monica La Porta (Monica La Porta, Illustrator)

Best Novel
Winner: Cosette's Tribe by Leah Griffith
Runner Up: Finding Claire Fletcher by Lisa Regan

Best Novella
Winner: Wedding Dresses and Spurs by T. D. Jones
Runner Up: Darkness Falls (Delirium Novella Series) by Allan Leverone

Best Poetry Collection
Winner: Home by Uvi Poznansky
Runner Up: I Wrote This For You by pleasefindthis

Best Short Story
Winner: The Whiskey Bottle in the Wall by Kathleen Valentine (from the Short story collection of the same title)
Runner Up: Relationship Status by David Wailing

Best Short Story Collection
Winner: Storm Damage by John A. A. Logan
Runner Up: Cage Life by Karin Cox

Genre-Specific Awards
_______________________

Best DIY/Self-Help
Winner: The Bullying Epidemic by Kathleen Patel
Runner Up: Let's Get Digital: How To Self-Publish, And Why You Should by David Gaughran

Best Non-Fiction (General)
Winner: Broken Pieces by Rachel Thompson
Runner Up: Mobsters, Gangs, Crooks and Other Creeps by Joe Bruno

Best Non-Fiction (Religion/Spirituality)
Winner: Ama-Deus by Elizabeth Cosmos
Runner Up: Everybody's Little Book of Everyday Prayers by Cynthia MacGregor

Best General Fiction (Mainstream Fiction)
Winner: Cosette's Tribe by Leah Griffith
Runner Up: The Brevity of Roses by Linda Cassidy Lewis

Best Action/Adventure
Winner: Curse of the Ice Dragon by Tara West
Runner Up: The Anvil of the Craftsman by Dale Amidei

Best Chick Lit/Women’s Literature
Winner: You Wish... by Terry Tyler
Runner Up: Fall of The Misanthrope by Louise Wise

Best Children’s Book
Winner: It's a Catastrophe by Sibel Hodge
Runner Up: The Girl Who Remembered Horses by Linda Benson
How to Slay a Dragon by Bill Allen

Best Erotica
Winner: Under His Command by Kristine Cayne
Runner Up: Billionaire Bad Boys Club by Emma Holly
Wicked Sinners (The Sinners Series) by Charity Parkerson

Best Fantasy/Urban Fantasy
Winner: A Charming Crime by Tonya Kappes
Runner Up: The Griffin Cryer by Julia Hughes

Best Historical Fiction
Winner: Spirit of Lost Angels by Liza Perrat
Runner Up: A Storm Hits Valparaiso by David Gaughran

Best Horror
Winner: The Haunting Season by Michelle Muto
Runner Up: What Hides Within by Jason Parent

Best Literary Fiction
Winner: Tollesbury Time Forever by Stuart Ayris
Runner Up: Broken Pieces by Rachel Thompson

Best Mystery/Suspense
Winner: Depraved Heart: A Novel by Kathleen Valentine
Runner Up: The Thief who Stole Midnight by Christiana Miller

Best Romance
Winner: Moving on -a Prairie Romance by Annette Bower
Runner Up: Hearts and Arrows by Kristine Cayne, Ann Madden-Walsh, David G. Pierce, Cecilia Peartree, Lexi Revellian, Talli Roland, David Wailing, and Lou Wellman

Best Science Fiction
Winner: Sullivan's War by Michael K. Rose
Runner Up: Second Shift - Order by Hugh Howey

Best Thriller
Winner: I Have a Secret by Cheryl Bradshaw
Runner Up: Blood Land by R. S. Guthrie

Best Young Adult
Winner: Don't Fear the Reaper by Michelle Muto
Runner Up: That Boy by Jillian Dodd

Awards for Production
_______________________

Best Cover Art
Winner: Stranger in Town by Cheryl Bradshaw (Art by Reese Rante)
Runner Up: Awakening (The Naturals) by Madeline Freeman (Art by Tara West)

Best Editing
Winner: The Anvil of the Craftsman by Dale Amidei (Lead Editor Carrie Andere)
Runner Up: Death of a Supermodel by Christine DeMaio-Rice (Red Adept Editing)

Special Awards_______________________

The "I've Been Shyamalaned" Award for Best Twist
Winner: Fake Kate by David Wailing
Runner Up: The Wind from Miilark by M. Edward McNally

The Harvey Award for the Book We Most Want to See Made into a Movie
Winner: Depraved Heart: A Novel by Kathleen Valentine
Runner Up: I Hope You Find Me by Trish Marie Dawson

Best Hero/Heroine
Winner: Claire Fletcher (Finding Claire Fletcher by Lisa Regan)
Runner Up (Tie): Kate Wakefield (Ice Blue by Emma Jameson)
Ethan (Spare Change by Bette Lee Crosby)
Wren (A Ripple in Time by Julia Hughes)

Best Villain
Winner: Vivian Carmichael (Deadly Obsession by Kristine Cayne)
Runner Up: Muhammad Qasim Al-Khafji (The Anvil of the Craftsman by Dale Amidei) 

No comments:

Post a Comment

If you enjoyed this post, please comment and leave contact information if you would like a response. Commenting rewards the authors/artists and pretty much makes our day!